Ostatni piątek czerwca był w kościele parafialnym w Bliziance dniem świętych i błogosławionych. 26 czerwca podczas Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. bpa Stanisława Jamrozka biskupa pomocniczego archidiecezji przemyskiej oraz ks. Zdzisława Drozda rodaka z Blizianki, ks. Artura Grzędę kapelana gminnego strażaków oraz ks. proboszcza Henryka Mazura wprowadzone zostały relikwie św. Andrzeja Boboli, bł. Jerzego Popiełuszki oraz poświęcone Ostatni piątek czerwca był w kościele parafialnym w Bliziance dniem świętych i błogosławionych. 26 czerwca podczas Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. bpa Stanisława Jamrozka biskupa pomocniczego archidiecezji przemyskiej oraz ks. Zdzisława Drozda rodaka z Blizianki, ks. Artura Grzędę kapelana gminnego strażaków oraz ks. proboszcza Henryka Mazura wprowadzone zostały relikwie św. Andrzeja Boboli, bł. Jerzego Popiełuszki oraz poświęcone figury św. Rity i św. Floriana.

W kościele w Bliziance obecnie znajdują się relikwie świętych i błogosławionego polskich i szczególnie o Polskę zatroskanych św. Faustyny Kowalskiej, św. Jana Pawła II, św. Andrzeja Boboli oraz bł. Jerzego Popiełuszki. Figura św . Rity trafiła do Blizianki wprost z Cascii we Włoszech, miasta gdzie św. stygmatyczka urodziła się. Figura św. Floriana to zaś dar strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej z Blizianki, którzy pragną by ich patron był również obecny w miejscowym kościele. Strażacy z Blizianki byli szczególnie zaangażowani w sprowadzenie relikwii bł. Jerzego Popiełuszki do Blizianki, ufundowali relikwiarz, a ich delegacja była obecna przy przekazaniu relikwii 14 marca br. w kościele pw. św. Stanisława Kostki.   Ktoś zapyta jaki związek może mieć legendarny kapelan Solidarności ze strażakami? Na pewno uniwersalny jak każdy święty czy błogosławiony z chrześcijaninem, ale bł. Jerzy Popiełuszko w swojej posłudze ukierunkowanej na dążeniu do prawdy i trosce o człowieka również w swoim życiu był blisko strażaków. Pod koniec 1981 roku w w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarnictwa w Warszawie wybuchł strajk. Strajkujący podchorążowie domagali się, by WOSP została objęta ustawą o szkolnictwie wyższym, sprzeciwiali się podporządkowaniu uczelni przepisom ustawy o szkolnictwie wojskowym. Do strajku przystąpiło 96% podchorążych. Protestujący strażacy obawiali się, że podporządkowanie uczelni, a co za tym idzie jej studentów, resortowi siłowemu doprowadzi do wykorzystania ich do tłumienia demonstracji i zamieszek, jak miało to miejsce, np. w marcu 1968 roku. Strajk został brutalnie spacyfikowany przez antyterrorystów milicji. Przez cały czas protestujący studenci byli wspierani przez bł. Jerzego Popiełuszkę, nawet wtedy gdy 2 grudnia nastąpił szturm MO był on obecny w gmachu uczelni. Warto wspomnieć, że jednym z przywódców strajku był ś.p. nadbrygadier Zbigniew Szablewski do 2011 r. Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP w Rzeszowie – pierwszy w historii Podkarpacia generał w strażackim mundurze. Zwrócić uwagę można również na datę urodzin bł. Jerzego Popiełuszki – 14 września 1947 r. - 14-go dnia września ustanowiony jest odpust parafialny w parafii Podwyższenia Krzyża św. w Bliziance. Warto o tym pamiętać. Starania o relikwie św. Andrzeja Boboli zainspirowane zostały w czasie odbierania relikwii bł. Jerzego w Warszawie. Po zakończonej Mszy św. w kościele Stanisława Kostki delegacja strażaków, parafian i obecnego z nimi ks. Henryka Mazura udała się do Sanktuarium Narodowego w parafii św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej. Wiele osób w pełni poznało niesamowitą historię „Duszochwata” św. Andrzeja Boboli. Niebawem po tym wydarzeniu ks. Henryk Mazur kontaktował się z warszawskimi jezuitami w sprawie przekazania relikwii św. patrona Polski jak również spotkał się z ks. Józefem Niżnikiem kustoszem sanktuarium św. Andrzeja Boboli ze Strachociny (niedaleko Sanoka). Warto wspomnieć, że ks. Niżnik jest żywym świadkiem objawień św. Andrzeja w jego rodzinnej Strachocinie. Zgoda na przekazanie relikwii została zaakceptowana bardzo szybko, a najczęściej trwa to dość długo. W ten sposób relikwie trafiły do Blizianki. Poniżej fotorelacja z uroczystości wprowadzenia relikwii.