To już kolejna pielgrzymko- wycieczka, na którą w tym roku wybraliśmy się wraz z młodzieżą z Parafii Blizianka i pierwszą klasą Gimnazjum z Czudca. Szlak pielgrzymkowy wiódł poprzez: Hel, Sopot, Gdynia, Gdańsk,Westerplatte, Malbork, Toruń, Gniezno, Pniewy i Świebodzin.\r\n

10 maja o godz. 21:00 wyjechaliśmy z Blizianki wygodnym autokarem z firmy przewozowej z Trzebowniska. O wczesnym poranku przybyliśmy na Hel- w miejsce, gdzie „zaczyna się Polska”. Tutaj spacerując mierzeją wzdłuż brzegu, podziwialiśmy uroki Morza Bałtyckiego.

Następnie, jadąc przez Sopot, zatrzymaliśmy się w Gdyni, gdzie zwiedziliśmy Oceanarium. Świat morskich zwierząt z pięknymi ich barwami i niespotykanymi formami pozostał do dziś w naszej pamięci. W tym mieście podziwialiśmy też statki w porcie Zatoki Gdańskiej. Były to m.in. statek „Błyskawica” ; Dar Pomorza.\r\n', '\r\n

Kolejne miasto, do którego dotarliśmy to Gdańsk. Tutaj głównymi punktami naszego zwiedzania były:

-Stocznia Gdańska (dzisiaj już doprowadzona do ruiny),

-Kościół Mariacki,

-Kościół św. Brygidy (ostoja Solidarności z działającym tam ks. Jankowskim),

-Kościół Gdańsk „Oliwa”, gdzie udało nam się posłuchać koncertu wykonanego na słynnych organach znajdujących się w tym kościele.

- Stare Miasto, po którym spacer dostarczył nam kilka niespodzianek.

Z Gdańska promem dostaliśmy się na Westerplatte - historyczne miejsce znane nie tylko z okresu II wojny światowej, ale także z obecności tam św. Jana Pawła II. Cytat z jego homilii wygłoszonej do młodych zamieszczony jest na olbrzymim obelisku, widocznym z daleka.

Na nocleg przybyliśmy do miejscowości Warzenko, gdzie w zacisznym Ośrodku Caritas archidiecezji gnieźnieńskiej, położonym nad jeziorem Tuchowskim cała grupa uczestniczyła we mszy św. sprawowanej przez naszego organizatora pielgrzymki ks. H. Mazura. Następnie zjedliśmy obiadokolację i udaliśmy się na spoczynek.

Drugi dzień-12 maja 2015r. rozpoczął się mszą św. o godz. 6:30, a następnie po śniadaniu wyjechaliśmy do Malborka, gdzie mogliśmy zobaczyć ogromny historyczny zamek Krzyżacki. Jego nietypowa architektura zachwyca zwiedzających.

Kolejny punkt naszej pielgrzymki- Toruń, gdzie wszyscy mogli zwiedzić siedzibę Radia Maryja, uczelnię Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej oraz Świątynię- wotum wdzięczności za Jana Pawła II widoczną z bliska. W Radiu Maryja tradycyjnie kilka osób było na antenie, modląc się na różańcu. Przekazaliśmy też pozdrowienia na falach eteru swoim bliskim i znajomym.

Jadąc do następnego ważnego miejsca w naszej ojczyźnie : Gniezna, zatrzymaliśmy się na obiad w przydrożnym barze. W tym dniu dopisywał wszystkim humor w autokarze. Ze śpiewem, muzyką, wesołym nastrojem ( zwłaszcza Księdza) dotarliśmy do Katedry Gnieźnieńskiej, gdzie znajdują się relikwie św. Wojciecha. Ze względu na nieodpowiednią porę nie udało nam się niestety zobaczyć wszystkich zabytków tej świątyni.

Pniewy pod Poznaniem – to miejsce, gdzie swoją służbę pełnią siostry Urszulanki. Zjedliśmy tam obiadokolację i zanocowaliśmy. Rankiem po mszy św. 13 maja-wspólne śniadanie i zwiedzanie zabudowań klasztornych. Najcenniejsze relikwie siostry Urszuli Ledóchowskiej ( zachowane ciało, które nie uległo rozkładowi) w umieszczonym sarkofagu stanowią centralny punkt zwiedzania. Tutaj za przyczyną św. Siostry Urszuli dane było Księdzu odnaleźć swoją krajankę, siostrę zakonną rodem z Jasienicy, która ( obecnie sparaliżowana ) tam przebywa.

W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Świebodzina, gdzie obejrzeliśmy najwyższą w świecie statuę Chrystusa Króla ( 36m wysokości ; złota korona na głowie mierzy 3m ). Niesamowite wrażenia udzieliły się zapewne każdemu, kto stanął obok tej figury.

Ostatnim punktem zwiedzania był kościół w Paradyżu, gdzie obok znajduje się Seminarium Duchowne. Tam też były desery lodowe.

Droga powrotna ( około 750 km ), przebiegała dość szybko. O godz. 23:30 przyjechaliśmy do Blizianki. W ciągu 3 dni pokonaliśmy trasę ponad 2200 km. Jednak dzięki profesjonalnym kierowcom i luksusowemu autokarowi nie odczuwało się wielkiego zmęczenia.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY PRZYCZYNILI SIĘ DO ZAISTNIENIA TEJ PIELGRZYMKI.

Tekst: Krystyna Drozd, zdjęcia: Adrian Lubas