• 1
  • 2
  • Ogłoszenia parafialne
  • Intencje Mszy Św.
  • Komunikaty Kurii

INTENCJE tygodnia 19.IX – 25.IX.2022

PONIEDZIAEK 18.00 +LUDWIKA
WTOREK 18.00 +LUDWIKA
ŚRODA 7.00 +LUDWIKA
CZWARTEK 18.00 +LUDWIKA
PITEK 18.00 +LUDWIKA
SOBOTA 7.00 +LUDWIKA
NIEDZIELA 7.30 +HELENA, JAN, DOMARADZKI, MARIA, JAWORSKA, STANISAW JASIŃSKI
NIEDZIELA 10.30 +LUDWIKA

Czytaj więcej

INTENCJE tygodnia 19.IX – 25.IX.2022

PONIEDZIAEK 18.00 +LUDWIKA
WTOREK 18.00 +LUDWIKA
ŚRODA 7.00 +LUDWIKA
CZWARTEK 18.00 +LUDWIKA
PITEK 18.00 +LUDWIKA
SOBOTA 7.00 +LUDWIKA
NIEDZIELA 7.30 +HELENA, JAN, DOMARADZKI, MARIA, JAWORSKA, STANISAW JASIŃSKI
NIEDZIELA 10.30 +LUDWIKA

Czytaj więcej

XXV Niedziela Zwykła

KOMUNIKATY KURII – 25. Niedziela Zwykła, 18.09.2022 r.

1. W niedzielę, 18 września br., Kościół w Polsce będzie obchodził 56. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu pod hasłem „Słuchanie uchem serca”. Z tej okazji prosimy o zorganizowanie zbiórki do puszek na potrzeby Katolickiego Radia VIA.

2. Caritas Diecezji Rzeszowskiej Okręg Jasło obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia swojej działalności.

Czytaj więcej

Poniżej, krótkie wspomnienie o ks. Stefanie Chwastowskim –drugim proboszczu parafii w Bliziance w latach od 1947 do 1958. Wspomnienie to nadesłał Pana Mieczysław Robak z Warszawy, który poznał osobiście ks. Chwastowskiego. Pozwalamy sobie na przedruk fragmentu listu wierząc, że jest to istotna informacja o świętej pamięci proboszczu naszej parafii, który przez 11 lat służył opieką duszpasterską Bliziance.

Ksiądz Chwastowski był duszpasterzem Diecezji Lwowskiej, a konkretnie swoją posługę kapłańską pełnił w okolicach Stanisławowa. Stamtąd uciekł, i to o ile wiem pieszo, przed nacjonalistami ukraińskimi w roku 1943 i zatrzymał się w Błażowej. Zamieszkał w Błażowej Dolnej w moim domu rodzinnym u moich Rodziców Marii i Konstantego Robaków. Do posługi kapłańskiej w naszym parafialnym Kościele przygarnął Go ówczesny i nieodżałowany nasz proboszcz ks. kanonik Józef Kruczek. Z nami przeżył resztę trudnych wojennych dni. Ponieważ od nas do Kościoła trzeba było dojść codziennie zima – lato około 1,5 km w jedną stronę, a Ksiądz nie był okazem zdrowia, gdzieś na przełomie lat 1945/46 przeniósł się i zamieszkał w Błażowej Mieście u piekarzów Kalandyków. Po około 8 miesiącach zamieszkiwania u Nich dostał propozycję objęcia placówki w Bliziance. Przeprowadził się do Blizianki albo przy końcu 1946r albo z początkiem 1947r.

Ksiądz Chwastowski był człowiekiem średniej postury, bardzo dobrym, opanowanym i wyrozumiałym. Bardzo cicho mówił, więc w kościele, kiedy głosił kazanie, musiało być jak makiem siał. Kochał kanarki, u nas miał ich około 30.

Bóg zapłać dla Pana Mieczysława Robaka z Warszawy za przesłanie ciekawej historii o ks. Stefanie Chwastowskim.