• 1
  • 2
  • Ogłoszenia parafialne
  • Intencje Mszy Św.
  • Komunikaty Kurii

OGŁOSZENIA IV NDZ. ZW 29.I.23 -A-

1. Dzisiejsza niedziela, ostatnia niedziela stycznia, tradycyjnie obchodzona jest w Kościele jako Światowy Dzień Trędowatych, ustanowiony w 1954 roku.

2. W czwartek, 2 lutego, będziemy obchodzili święto Ofiarowania Pańskiego, w naszej polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. To pamiątka obrzędu, jakiemu zgodnie z żydowskim prawem w czterdziestym dniu po urodzeniu Pana Jezusa poddali

Czytaj więcej

INTENCJE tygodnia 30.01 - 5.02.2023

PONIEDZIAŁEK 17.00 +STANISŁAWA CIUBA - GREGORIANKA
WTOREK 17.00 +JÓZEFA KARP OD RODZINY WIESZCZKÓW
ŚRODA 7.00 +EDWARD PIETRUCHA OD ANNY I ROBERTA GIERLAK
CZWARTEK 7.00 +MARIA I JÓZEF CIUBA 20 ROCZNICA
CZWARTEK 17.00 O ZDROWIE I BŁOGOSŁAWIEŃSTWO BOŻE DLA AGNIESZKI SZTAJERSKIEJ 18 ROCZNICĘ URODZIN
PIĄTEK 17.00 +KATARZYNA JULIA I WOJCIECH GOŁDA
SOBOTA 7.00 ZA DUSZE W CZYŚCCIU CIERPIĄCE

Czytaj więcej

KOMUNIKATY KURII – 4. Niedziela Zwykła, 29.01.2023 r.

1. W niedzielę, 29 stycznia br. obchodzimy 70. Światowy Dzień Trędowatych. Pamiętajmy w naszych modlitwach o dramacie ludzi chorych na trąd. Wspierajmy też misjonarzy, którzy niosą pomoc ludziom dotkniętym trądem. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie internetowej https://follereau.org/.

2. Święto Ofiarowania Pańskiego jest z ustanowienia św. Jana Pawła II Światowym Dniem

Czytaj więcej

W „Naszym Dzienniku” wydanie z 1 grudnia 2015 r. ukazał się tekst promujący Bliziankę autorstwa Pani Doroty Stanisławczyk. Artykuł stanowi świetną promocję parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Bliziance. Zachęcamy do zapoznania i dziękujemy Pani Dorocie za przygotowanie publikacji.

Blizianka – maleńka, malowniczo położona 30 km od Rzeszowa miejscowość, tylko pozornie wydaje się zwyczajną wsią, podobną do szeregu innych. W tutejszym kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego znajdują się bowiem relikwie bł. Jerzego Popiełuszki, św. Andrzeja Boboli, a przede wszystkim dwojga wielkich orędowników Miłosierdzia Bożego – św. Siostry Faustyny Kowalskiej oraz św. Jana Pawła II. Lektura życiorysów tych niezwykłych ludzi pokazuje, jak bardzo odmienne są to osobowości. Sytuacja rodzinna, środowiska, w których wzrastali, wreszcie współtworzące biografie wydarzenia historyczne determinowane zmieniającymi się realiami społeczno-politycznymi są tak różne, że właściwie niemożliwe jest odnalezienie wspólnych elementów. A jednak tym, co je spaja, są słowa Jana Pawła II: „Świętość nie jest przywilejem nielicznych, lecz powinnością wszystkich”. (..)W tym wymiarze, gdzie świętość przybiera z jednej strony charakter uniwersalny, ponadczasowy, z drugiej zaś staje się ostatecznym wyznacznikiem i dopełnieniem istoty człowieczeństwa, szczególnego znaczenia nabiera zamknięta w kręgu lokalnej społeczności uroczystość, która była zaledwie subtelnym „preludium”, niekończącym się wraz z milknącym w świątyni echem kroków. Mały,wiejski kościółek,skryty pośród urzekających swym pięknem wzgórz Blizianki, okazuje się wyjątkowym miejscem, gdzie spotkanie z niezwykłymi postaciami świętych i błogosławionego może stać się początkiem czegoś ważnego w naszym życiu. Klęcząc w ciszy m.in. przed relikwiami św. Jana Pawła II, kontemplując wygrawerowane na pulsującej blaskiem świec tabliczce wypowiedziane kiedyś przez niego słowa: „Święci są po to, aby nas zawstydzać”, uporczywie zaczynamy poszukiwać odpowiedzi na pytania: „Kim jestem?”, „Kim chcę być?”. Prawda o sobie samym, którą w chwili refleksji odkryjemy, jej właściwe „odczytanie”, z pewnością pozwoli nam odnaleźć być może zagubiony gdzieś sens naszej egzystencji i własną drogę do świętości. W wierszu „Kazanie Syna Gromu” Roman Brandstaetter pisał: Nie należy wciąż wierzyć tak samo [...] Codziennie należy wierzyć inaczej i mądrzej I codziennie należy zmierzać do Boga Inną drogą, Tylko przez siebie samego odkrytą.

\r\n

W „Naszym Dzienniku” wydanie z 1 grudnia 2015 r. ukazał się tekst promujący Bliziankę autorstwa Pani Doroty Stanisławczyk. Artykuł stanowi świetną promocję parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Bliziance. Zachęcamy do zapoznania i dziękujemy Pani Dorocie za przygotowanie publikacji.

\r\n

 

\r\n

Blizianka – maleńka, malowniczo położona 30 km od Rzeszowa miejscowość, tylko pozornie wydaje się zwyczajną wsią, podobną do szeregu innych. W tutejszym kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego znajdują się bowiem relikwie bł. Jerzego Popiełuszki, św. Andrzeja Boboli, a przede wszystkim dwojga wielkich orędowników Miłosierdzia Bożego – św. Siostry Faustyny Kowalskiej oraz św. Jana Pawła II. Lektura życiorysów tych niezwykłych ludzi pokazuje, jak bardzo odmienne są to osobowości. Sytuacja rodzinna, środowiska, w których wzrastali, wreszcie współtworzące biografie wydarzenia historyczne determinowane zmieniającymi się realiami społeczno-politycznymi są tak różne, że właściwie niemożliwe jest odnalezienie wspólnych elementów. A jednak tym, co je spaja, są słowa Jana Pawła II: „Świętość nie jest przywilejem nielicznych, lecz powinnością wszystkich”. (..)W tym wymiarze, gdzie świętość przybiera z jednej strony charakter uniwersalny, ponadczasowy, z drugiej zaś staje się ostatecznym wyznacznikiem i dopełnieniem istoty człowieczeństwa, szczególnego znaczenia nabiera zamknięta w kręgu lokalnej społeczności uroczystość, która była zaledwie subtelnym „preludium”, niekończącym się wraz z milknącym w świątyni echem kroków. Mały,wiejski kościółek,skryty pośród urzekających swym pięknem wzgórz Blizianki, okazuje się wyjątkowym miejscem, gdzie spotkanie z niezwykłymi postaciami świętych i błogosławionego może stać się początkiem czegoś ważnego w naszym życiu. Klęcząc w ciszy m.in. przed relikwiami św. Jana Pawła II, kontemplując wygrawerowane na pulsującej blaskiem świec tabliczce wypowiedziane kiedyś przez niego słowa: „Święci są po to, aby nas zawstydzać”, uporczywie zaczynamy poszukiwać odpowiedzi na pytania: „Kim jestem?”, „Kim chcę być?”. Prawda o sobie samym, którą w chwili refleksji odkryjemy, jej właściwe „odczytanie”, z pewnością pozwoli nam odnaleźć być może zagubiony gdzieś sens naszej egzystencji i własną drogę do świętości. W wierszu „Kazanie Syna Gromu” Roman Brandstaetter pisał: Nie należy wciąż wierzyć tak samo [...] Codziennie należy wierzyć inaczej i mądrzej I codziennie należy zmierzać do Boga Inną drogą, Tylko przez siebie samego odkrytą.

\r\n